Święto św.Stanisława Kostki

18.09.2014

W czwartek 18 września obchodziliśmy szczególne święto – św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży. Ten młody i gorliwy chłopiec urodził się w 1550 roku w Rostkowie. Był synem Jana, kasztelanazakroczymskiego, i Małgorzaty z Kryskich, pochodzącej z Drobina. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Przasnyszu. Przez pierwsze lata życia uczyli go rodzice, a następnie, gdy Stanisław ukończył 14 lat, jego nauczycielem został Jan Biliński . W wieku 14 lat razem ze starszym bratem Pawłem wyjechał do jezuickiej szkoły w Wiedniu, w której  naukę łączył z głębokim życiem religijnym. W grudniu 1565 roku ciężko zachorował. Wówczas miał wizję, w której św. Barbara z dwoma aniołami przyniosła mu Komunię Świętą. Podczas drugiej wizji Maryja z Dzieciątkiem Jezus pochyliła się nad nim i złożyła mu w ramiona Boże Dzieciątko. Chłopiec szybko wrócił do zdrowia i pełni sił. Jednym z największych pragnień Stanisława było wstąpienie do zakonu jezuitów, czemu sprzeciwiali się jego rodzice. W sierpniu 1567 roku, pieszo, w przebraniu żebraka, uciekł z Wiednia. Gdy dotarł do Rzymu, Franciszek Borgiasz, generał jezuitów, przyjął go 28 października 1567 roku do nowicjatu. W wieku 17 lat złożył śluby zakonne. 10 sierpnia 1568 roku zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie.

W naszej parafii w tym dniu odbyła się Msza Święta o godz. 18 dla dzieci i młodzieży. Po zakończeniu Eucharystii przeszliśmy na wspólne ognisko. Były pyszne kiełbaski, dobra muzyka, i co najważniejsze, doborowe towarzystwo, które tworzyło wspaniałą chrześcijańską atmosferę. Pod koniec ogniska odbyły się wspólne zabawy i tańce, które poprowadził ks. Marek. Po całym spotkaniu każdemu z nas głęboko w sercach zostały słowa św. Stanisława: „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich żyć pragnę”. I o to chyba tak  naprawdę w życiu chodzi. Św. Stanisławie Kostko – módl się za nami!