Chór i orkiestra parafialna wychwala śpiewem i muzyką Pana Boga

15 kwi 2016

Parafia pod wezwaniem Św. Ducha w Kadzidle należy do tych, w których chór parafialny istniał ” od zawsze”. Wspomnienia ludzi sędziwych oraz dokumenty fotograficzne i piśmiennicze świadczą, że w okresie między wojennym istniał chór mieszany, złożony z młodzieży szkolnej i dorosłych. W tym czasie prowadzony był przez ówczesnego organistę Cyryla Gawrońskiego, a po II wojnie światowej przez jego ucznia Stanisława Kosińskiego.

Od  1987 roku kierownictwo nad chórem i orkiestrą parafialna sprawuje organista Józef Dymerski.  W tym czasie  ks. proboszcz  kanonik Eugeniusz Chyliński  - miłośnik muzyki, zakupuje instrumenty muzyczne, aby reaktywować na nowo orkiestrę parafialną po  piętnastu latach przerwy. W obecnej formie  chór jest czterogłosowy, mieszany. Tworzy go ponad 30 osobowa grupa parafian, dla których śpiew na chwałę Boga jest pasją, radością pośród codziennych trosk, a przede wszystkim sposobem czynnego zaangażowania w życie religijne na cały rok liturgiczny w języku polskim i łacińskim. Członkowie chóru to rozmiłowani w śpiewie i chóralistyce mieszkańcy parafii w różnym wieku. Systematycznie doskonalą swoje umiejętności na cotygodniowych spotkaniach. Muzycy obecnej orkiestry to utalentowane dzieci i młodzież z różnych miejscowości kadzidlańskiej parafii.

Udział chóru i orkiestry w życiu religijnym parafii jest swoistym zaszczytem, publicznym wyznaniem wiary i potwierdzeniem słów św. Augustyna, że ,, Kto śpiewa ten dwa razy się modli”. Zarówno chór parafialny jak i orkiestra wykonują oprawę muzyczną Mszy Świętych i uroczystości Bożego Ciała, Wszystkich Świętych, Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych , odpustów parafialnych, nabożeństwa  Gorzkich Zali, ślubów i pogrzebów.

Ponadto chór parafialny przygotowuje okazjonalnie koncert kolęd w okresie bożonarodzeniowym oraz koncert pieśni wielkanocnych po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego.

Muzykowanie i śpiew na chwałę Pana w Kościele Parafialnym w Kadzidle to efekt 29 letniej ofiarnej pracy organisty pana Józefa Dymerskiego. Należy podziękować również  byłemu proboszczowi ks. prałatowi Marianowi Niemyjskiemu, który zakupił kilka instrumentów dętych, aby kontynuować podtrzymywanie tradycji.

Obecny proboszcz i dziekan ks. kanonik Ryszard Kłosiński, również miłośnik muzyki i śpiewu,  otoczył szczególną troską i opieką chór, orkiestrę i scholę parafialną, a poprzez zakup kolejnych instrumentów sprawił, iż  orkiestra parafialna jeszcze lepiej funkcjonuje i zyskała nowe piękniejsze brzmienie.