Uroczystość Wszystkich Świętych i Wspomnienie Wszystkich Wiernych zmarłych

1 lis 2015

Dzień 1 listopada to Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to dzień radości zbawionych w niebie. Dla chrześcijan powinien to być jeden z najbardziej radosnych dni w ciągu roku. Przypomina nam prawdę o tym, że każdy z nas powołany jest do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: powołania do małżeństwa, do kapłaństwa czy zakonu, do życia w samotności, jest powołany do świętości. Tej pełni człowieczeństwa nie można osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej, czyli dar życzliwości Boga. 1 listopada w tym roku przypadł w niedzielę.

2 listopada to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Potocznie nazywany jest Dniem Zadusznym. Piękną tradycją jest chodzenie na groby bliskich, palenie zniczy, modlitwy i odprawianie Mszy św. w intencji naszych bliskich zmarłych. To dzień modlitwy za ludzi zmarłych, których dusze oczekują w czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Zaduszki są wspomnieniem zmarłych potrzebujących jeszcze oczyszczenia, które mogą uzyskać przez modlitwę wiernych i Kościoła. Jest to dzień nabożeństw w intencji wszystkich zmarłych, a zwłaszcza dusz odbywających jeszcze pokutę. Temu wszystkiemu służą m.in. Wypominki za naszych najbliższych zmarłych, polegające na odczytaniu imion i nazwisk, tych którzy odeszli i poleceniu ich Miłosierdziu Bożemu.

1 listopada po uroczystej Mszy św. z naszej świątyni parafialnej udaliśmy się pod przewodnictwem ks. proboszcza na cmentarz parafialny. Naszą modlitwę rozpoczęliśmy różańcem za naszych bliskich zmarłych. Następnie udaliśmy się w uroczystej procesji przy grobach naszych najbliższych. Zatrzymywaliśmy się przy pięciu stacjach, aby modlić się za zbawienie zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu. Naszej modlitwie towarzyszył chór parafialny oraz orkiestra parafialna.

2 listopada naszą parafię odwiedził ks. biskup Janusz Stepnowski – Pasterz naszej Diecezji, który przewodniczył Mszy św. o godz. 12, w której modlił się za naszych bliskich zmarłych. Po Mszy św. udaliśmy się na cmentarz parafialny, gdzie ks. biskup przewodniczył modlitwie przy pięciu stacjach. Naszą modlitwę uświetniała gra orkiestry parafialnej. Dziękujemy ks. biskupowi za wspólną modlitwę w intencji naszych bliskich zmarłych.

Od 1 do 8 listopada możemy ofiarować odpust zupełny za naszych bliskich zmarłych. Aby to uczynić należy być w stanie łaski uświęcającej, odmówić modlitwę w intencji papieża i pomodlić się na cmentarzu za zmarłych. Zachęcamy do tego pięknego daru od nas dla naszych bliskich zmarłych.